ان ال پی چیست؟

چگونه لاغر شویم و لاغر بمانیم؟

ان ال پی چیست؟ NLP مخفف سه کلمه ی Neuro-Linguistic Programming به معنای برنامه ریزی ذهن و کلام می باشد که توسط دو دانشمند بنامهای ریچارد بندلر ریاضیدان و جان گریندر زبان شناس در دانشگاه سانتاکروز آمریکا بنیان گذاری شده است.

پیدایش ان ال پی

دراوایل دهه ی هفتاد میلادی این دو نفر به دنبال پاسخ این سوال بودند که: چرابعضی از افراد درانجام کارها همیشه موفق هستند و بقیه ی افراد نمی توانند به اندازه ی آن ها موفق باشند و دراین زمینه تحقیقات جامعی را شروع کردند و به نتایجی رسیدند و علمی بنام ان ال پی راپایه گذاری کردند که توسط آن می توان به انسان های معمولی کمک کردتا به همان نتایجی برسند که انسان های موفق رسیده اند.

الگوهای ان ال پی

این دو دانشمند روی سه تن از بزرگان روان درمانی جهان یعنی میلتون اریکسون متخصص در هیپنوتیزم درمانی، ویرجینیا ساتیرمتخصص درخانواده درمانی و فریتس پرلز متخصص در گشتالت تراپی تحقیق کردند و الگو های درمانی آن ها را کشف کردند. این دو دانشمند یافته های خود را در کتابی به نام ساختار جادو منتشر ساختند.

بعدازآن بندلروگریندر به آموزش این علم اقدام کردند و به دلیل موثربودن فوق العاده ی ان ال پی، این علم با سرعت بسیار زیادی در آمریکا و بعد ازآن در سراسر جهان گسترش یافت.

درحال حاضر میلیون ها نفر در سراسر جهان علاقه شدیدی به علم ان ال پی دارند و اقدام به فراگیری آن می کنند و همه روزه تعداد این افراد بیشتر می شود.

ان ال پی دارای سه مکتب است

مکتب آکادمیک

مکتب هیجانی

مکتب درمانی

مکتب آکادمیک: درمکتب آکادمیک رفتار پیچیده انسان ها با استفاده از روش الگو برداری مطالعه می شود که در واقع پیش نیاز سایر مکاتب ان ال پی می باشد.

مکتب هیجانی: دراین مکتب که توسط مربیان موفقیت درکشور ما نیز ترویج یافته است به لحاظ انگیزشی به ارائه سخنرانی می پردازد.

مکتب درمانی: درابتدا این مکتب مختص روان پزشکان و روان کاوان بود که بعد از مدتی (اوایل دهه ۸۰) توسط زبانشناسان و مربیان ان ال پی گسترش یافت.

سه ماموریت ان ال پی

هدف سازی

تیز حسی

انعطاف پذیری

پیش فرض های ان ال پی

پیش فرض اول

برای رسیدن به هر چیزی نیازمند نقشه هستیم.

پیش فرض دوم

وجود نقشه نشان دهنده همان سرزمین نیست.بین شما و دنیای شما یکسری مولفه هایی مانند باورها، عقاید، دین، فرهنگ، خانواده، تحصیلات و…. قرار دارد.

پیش فرض سوم

همه افراد دارای ذخایر کافی برای حل مسائل و مشکلات خود می باشند، آدم ها اگر درد را دارند درمان را نیز می دانند، اما تا زمانی که در منبع قدرت برنامه ریزی نشده باشند مسایل آن حل نمی شوند.

پیش فرض چهارم

همواره باید انعطاف پذیر باشیم و تنوع رفتار داشته باشیم.

تکرار رفتارهای قبلی = نتایج قبلی

تکرار رفتارهای جدید = نتایج جدید

همواره هدفهایی را دنبال کنید و از قانون راه حل های متنوع استفاده کنید. برای حل مسائل حداقل سه روش را پیدا کنید.

پیش فرض پنجم

مدل هر شخصی قابل احترام است. به یکباره به مدل افراد اهانت نکنیم. آدمها برای اینکه این مدل بشن خیلی هزینه کردند ولو اینکه نتیجه منفی باشه. به مدل احترام بگذارید حتی اگر بی احترامی دریافت کنید. وباید انقدرقوی باشیم که اگربه مدلمون بی احترامی کردند ناراحت نشویم. هرمدل دارای ساختار و قابل مطالعه است.

پیش فرض ششم

هرچیزی اگر برای یک نفر امکان پذیر باشد برای ما هم امکان پذیر است. مشروط بر اینکه محدودیت فیزیکی نداشته باشیم وابتدا بایست درسطح آگاه برنامه ریزی داشته باشید و با تکرار و تمرین به ناخودآگاه منتقل شود.

آرزو نکن ثروتمند بشی، آن را درقالب هدف قراربده و در نظرداشته باش، سه عامل باعث تغییر می شود:

۱- تغییر درنظام جسمی

۲- تغییر در نظام فکری

۳- تغییر در باورها و ارزش ها

برای اینکه بتوانیم فکر را تغییر دهیمی باید ژست خودرا تغییر دهیم.

باورها نیز سه دسته هستند:

نظریه: با کمی گفتگو می شود افراد را تغییر داد.

عقیده: تغییر عقیده زمان بر است. اما می توان آن را تغییر داد.

ایمان: تغییرایمان سخت است ولی می توان برآن اثرگذاشت.

پیش فرض هفتم

شکست وجود ندارد. ما مدام درحال یادگیری هستیم. و بهتر است که از هر شکستی به عنوان یک پله برای رسیدن به اهداف دیگر استفاده کنیم.

پیش فرض هشتم

ما نمی توانیم ارتباط بر قرار نکنیم. چرا؟ چون ما موجودی ارتباطی هستیم.

پیش فرض نهم

درپشت هر رفتار منفی، نیتی مثبت نهفته است. زیرا ضمیر ناخودآگاه همواره برنامه ریزی مثبت را انجام می دهد.

پیش فرض دهم

همواره باید مدلسازی کنیم. برای مدلسازی ابتدا باید مدل مورد نظر را پیدا کرده و ازنزدیک با او آشنا شوید. رفتار مدل را تقسیم بر اجزای تشکیل دهنده رفتار کرد و با بکاربستن و تمرین کردن آن اجزا یک ماموریت والا را دنبال کنید. ان ال پی ورود به دنیای مخاطب است.

وارد دنیای افراد شوید و به آن ها کمک کنید تا بپذیرند که تغییر مساوی با بی خانمان شدن نیست. به آن ها کمک کنید تا دنیایی مطابق میل خود بسازند، هرچند که مدتی را باید در چادر زندگی کنند.

یادمان باشد اگر می خواهیم کسی را عوض کنیم ابتدا باید خودمان را تغییر دهیم. هر کس هر کاری می کند طبق برنامه ای است. بی برنامگی هم خود برنامه ایست. آیا وقت آن نرسیده که برنامه ی خود را عوض کنیم؟

هر برنامه دارای ساختاراست. داشتن نیت خوب کافی نیست. جان گری

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

15 نظر

 1. ارسلان صبامهر

  استاد جدی عزیز از این که به این موضوع مهم و کاربردی اشاره کردید از شما سپاسگزارم
  واقعا موضوع لاغر شدن و لاغر ماندن از جمله دغدغه هایی است که متاسفانه عده از افراد دست به روش های غیر علمی و غیر اصولی زده اند.
  و از اینکه به صورت علمی و دقیق به این موضوعات می پردازید از شما بسیار ممنونم
  با آرزوی موفقیت بیشتر برای شما

  پاسخ
  1. ویدا جدی

   بله درست می فرمایید به کار بردن روش های نادرست ممکن است به طور مقطعی کاهش وزن ایجاد کند اما بدون شک به بدن آسیب می رساند و بعد از مدتی این احتمال وجود دارد که حتی از قبل خود چاق تر شود . ممنونم از حسن نظر شما استاد گرامی

   پاسخ
  1. ویدا جدی

   دوست عزیز خوشحالم از اینکه به مباحث ان ال پی علاقمندید درآینده توضیحات بیشتری در باره ی این علم درقالب مقاله و فایل صوتی خواهم گذاشت و متشکرم از حسن نظرتان

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *