بی اختیار خوردن – قسمت اول

بی اختیار خوردن

بی اختیار خوردن بیشتر حاصل مجموعه ای ازعوامل است تا این که تنها به یک دلیل باشد. چیزی شبیه(طرزتهیه) کیک که درآن هیچ کدام ازمواد لازم به تنهایی کافی نیست. علاوه براین حتی حاصل ترکیب چندجزء از مواد لازم باهم نیز یک کیک نخواهدشد و محصول نهایی آماده نمی شود مگرآن که همه ی مواد ضروری به نسبت های مناسب ترکیب شوند. مردم در معرض ناراحتی های مختلفی قرار می گیرند. این ناراحتی هاممکن است درد جسمانی باشد مثل یک زخم، یا دردی عاطفی مثل افسردگی یا عصبانیت. در حالی که درد جسمانی اغلب یک دلیل دارد.

طرز تهیه درد عاطفی که باعث بی اختیار خوردن می شود:

عوامل ژنتیکی

عوامل جسمانی

عوامل اجتماعی

عوامل روان شناختی

عوامل محیطی

بی اختیار خوردن و مشکلات مربوط به وزن هم ناشی از مجموعه ای از عوامل است. دربعضی افراد عوامل جسمانی وجوددارد و از قرار معلوم ذخیره ی سلول های چربی شان بیشتراز دیگران است، یا سوخت وساز بدنشان کندتراست. بعضی می توانند حسابی بخورند، اما به نظر نمی رسد که وزنشان بیشتر شود، در حالی که برخی دیگر باهمان قد و هیکل و درحالی که کم تحرک تر از گروه اول نیستند با خوردن بخشی از جیره ی غذایی گروه اول به سرعت وزن شان بیشتر می شود. آن چه که معلوم است همه ی عملکردهای مربوط به سوخت وساز روشن نشده است، امااین موضوع که میان افراد برخی تفاوت های مربوط به سوخت و ساز وجود دارد آشکار شده است.

رابطه ی ژن ها و سوخت وساز بدن و بی اختیار خوردن

بعضی چیزها تغییر ناپذیر هستند، مثل ژن های هر فرد. دراین مرحله از علم پزشکی، هرژنی که دارید، مجبورید که تحمل کنید. بنابراین تا آن جا که به عوامل جسمانی مربوط می شود، به استثنای درست کار نکردن تیروئید، درمورد بیماریهای دیگر نمی توان انجام داد، عوامل اجتماعی و محیطی مثل شغل ، برنامه های زندگی، دوستان و همسایه ها را می شود تغییر داد اما تاثیرات کمی در تغییر احساس و اضلاح رفتار شما دارند. تاثیر درمان جغرافیایی یا نقل مکان از یک منطقه به منطقه ی دیگر، برای کاهش مشکل خوردن کم سابقه بوده است وبا خاتمه دادن به پیوند زناشویی هم نمی توانید دردرمان مشکل خوردن موفق شوید. مهمترین عامل باقی مانده در (طرز تهیه‌) این مشکل: عامل روان شناختی است.

بی اختیار خوردن و کمبود عزت نفس

ما می توانیم تغییرات چشمگیری در نحوه ی فکر و احساس خود ایجاد کنیم. با تصحیح یا حذفشان ا‌‌‌‌ز ( طرز تهیه ) می توان مشکل خوردن را با موفقیت برطرف کرد و در طولانی مدت همین کار را ادمه داد. یکی از مهمترین عوامل غزت نفس است و من دریافته ام که بسیاری از مردم نه تنها عزت نفس ندارند، بلکه وجودشان آکنده از احساس حقارت و بی کفایتی است که به خودی خود دردناک است و سرچشمه ی بروز بسیاری ازاحساسات ناخوشایند و رفتارهای ناسازگارانه نیزهست. همه ی انسانها منحصربه فردند، می دانیم که دربین میلیاردها انسان هیچ دو نفری نیستند که اثر انگشت شان کاملا شبیه هم باشد و احتمالا همین اصل مسلم مبنای انگشت نگاری قرار گرفته است. شخصیت حتی از اثر انگشت هم بی همتاتراست وهیچ دونفری دردنیا وجودندارند (حتی دوقلوهای همسان ) که کاملا شبیه هم هستند، ازنظرهوشی، عاطفی و روان شناختی شبیه هم باشند.

بی اختیار خوردن و اضطراب

یکی از احساسات ناخوشایندی که حداقل بخشی از آن در اثر کمبود عزت نفس ایجاد می شود احساسی است که من آن را ( اضطراب ) می خوانم و یکی از عوامل شایع در بی اختیار خوردن. ما عموما فکر می کنیم اضطراب از ترس سرچشمه می گیرد، اما در ترس اغلب یک دلیل ( چیزی که از آن می ترسیم ) وجود دارد. در اضطراب دلیل آشکاری وجود ندارد، زمانی که در سرازیری یخ بسته ی تپه ای رانندگی می کنید، اگر یک باره کنترل اتوموبیل تان را از دست بدهید، احساس ترس را تجربه می کنید. قلبتان تند می زند، نفستان بند می آید، درقفسه ی سینه احساس گرفتگی می کنید و فکر می کنید واقعه ی شومی در راه است. این واکنش کاملا طبیعی است. اما اگر در سوپرمارکت جلو صندوق ایستاده اید، یا دارید در روزی آفتابی و زیبا در بزرگراهی که شلوغ هم نیست رانندگی می کنید ،ناگهان احساسی شبیه به این را پیدا می کنید، آن را اضطراب می نامند زیرا دلیل موجهی برای این احساس وجود ندارد. اضطراب یعنی معذب بودن که اغلب اصلا نمی دانیم علت آن چیست و نمی دانیم چه کاری برایش می توانیم بکنیم. چون علت آن عموما ناشناخته است. اضطراب اغلب به دلیل کمبود عزت نفس است و احساس ناخوشایندی می باشد که غیرقابل تحمل است و مردم سعی می کنند از این عذاب به روش های مختلف فرار کنند. متاسفانه بعضی افراد برای فرار از اضطراب راه های مخربی را انتخاب می کنند مثلا پرخوری و یا استفاده از الکل یا مواد مخدر تا حال خوبی پیدا کنند. تاثیر الکل و مواد اعتیاد آور روشن است. این مواد به طور موقت باعث می شوند که ذهن آن احساس ناخوشایند را فراموش کند. از آنجا که تاثیر آن ها کوتاه مدت است آن فرد احتمال دارد که به مصرف این مواد اعتیاد آور با ریسک بالای اعتیاد ادامه دهد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

6 نظر

    1. ویدا جدی

      خوشبختانه در مورد اختلال در غده تیرویید راه حل هایی وجود دارد و کسانی که دچار کم کاری تیرویید هستند با مراجعه به پزشک و مصرف دارو درمان می شوند و کاهش وزن درآن ها ایجاد می شود

      پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *